Permanentní make-up
Permanentní make up dnes zaznamenal značný posun jak ve svých technikách tak nabízí širokou škálu barev, abychom mohli docílit maximální přirozenost. Jsem velkým zastáncem přirozenosti a ctím typologii a originalitu každé z nás. K permanentnímu make upu je potřeba přistoupit s myšlenkou, že někdy míň znamená víc a vždy lze v korekci barvu ztmavit či případně rozšířit tvar. Je lepší vždy počkat na reakci naší kůže a po 6 týdnech nejdříve se dostavit ke korekci. Permanentní make up pro mě znamená nedílnou součást dokonalé tváře ať už z pohledu vypadaného či chybějícího obočí nebo velmi nenápadných očních linek v řase, které dokáží krásně rozzářit a omladit oči a jsou velmi praktické při návštěvách sauny, sportování či v létě na dovolené u moře nebo i pro někoho, kdo má brýle, či velmi citlivé slzící oči. Stále se vzdělávám na poli permanentního make upu a pro mě velkým vzorem je italský vynikající mág na permanentní make up pan Ennio Orsini, který je předseda permanentního maku upu pro Itálii a dále u nás paní Alena Králíková v Ally studiu na Lidické v Brně, které jsem vděčná, za velmi profesionální vedení.
O PERMANENTNÍM MAKE-UPU A JEHO SILNÝCH STRÁNKÁCH:
Permanentní make-up se nejčastěji aplikuje na obočí, oční linky a rty, ale lze s ním dnes i vytvářet dojem narůstajících vlasů u pánů v případě úplné ztráty vlasů či sjednotit barevně jizvy po operacích s naší kůží.
VÝHODY PERMANENTNÍHO MAKE-UPU:
Používá se pro zvýraznění jemných rysů v obličeji, zejména:
-
- pro vyrovnání drobných asymetrií tváře
- při alergii na kosmetické přípravky
- při citlivých očích
- pro zvýraznění rysů po chemoterapii
- velmi přirozený vzhled
- stále upravená tvář
- při nošení brýlí a kontaktních čoček
- vhodné pro ženy, které se nerady líčí
- umožní vypadat dobře při sportu, v přírodě a u vody
Obočí je velmi důležité pro celkový výraz obličeje. Permanentním make-upem lze upravit tvar, barvu, intenzitu, hustotu a délku obočí. Lze též vyrovnat drobné asymetrie obočí. Dnes nejvíce prováděnou metodou je metoda MICROBLADING pro svou maximální přirozenost.
MICROBLADING je technika permanentního make-upu, při níž se barevný pigment vnáší do kůže tahem malé čepelky, čímž vzniká vzhled chloupku. Dodáním jednotlivých vlásků se může docílit jak zahuštění, tak většího definování tvaru. Tato metoda je nejvíce využívána na úpravu obočí, které následně vypadá velmi přirozeně. 24 hodin před aplikací se nedoporučuje nanášet jakékoliv mastné přípravky (krémy, oleje, mléka, atd.).
Na tetování přijďte bez make-upu na tetované oblasti. Pokud nosíte brýle, nezapomeňte je vzít s sebou! Cca 3 hodiny před aplikací raději nepijte kávu, alkohol – zvýšení krvácivosti. Před i v průběhu aplikace se nanáší lokální anestetikum, které napomáhá k utlumení citlivosti, celkově však záleží na úrovni prahu bolesti každé z nás. Krvácivost je minimální. V den aplikace není vhodná fyzická námaha kvůli potu a soli, které mohou způsobit předčasné zesvětlení pigmentu. Ze stejného důvodu je vhodné se po dobu cca 10 dní vyvarovat sportovním aktivitám. Po dobu 48 – 72 hodin po aplikaci není doporučeno užívat Aspirin, Vitamín E nebo Ibuprofen (jen v krajních případech), Paralen nevadí. Dále v létě se nedoporučuje dlouhodobější pobyt na přímém slunci – opalování – riziko předčasného zesvětlení pigmentu, pomůže pokrývka hlavy. Solárium není vůbec doporučované. Při koupání v bazénu se nepotápět, sůl a chlór mohou také způsobit zesvětlání nebo barevnou změnu pigmentu. Cca do tří dnů se na vytetovaných místech vytvoří stroupky. Již po vytetování je odstín pigmentu tmavší, se stroupky se zatmaví ještě více. Ty zhruba do 10ti dnů poodpadávají (nechat samovolně – neloupat, neškrabat, nemnout, nedřít – mohl by odejít i pigment a vzniknout jizvy). Odstín bude výsledný až po 5 týdnech, barva o 20 – 50% zesvětlí. Po 5 – 8 týdnech se doporučuje přijít na tzv. korekci. Je přirozené, že ne všechny části se vyhojí stejnobarevně, barva se sjednotí právě při korekci. K požadovanému výsledku je zapotřebí 1 – 3 aplikace (zvláště pokud je v obočí jizva). Trvanlivost sytosti pigmentu v kůži je závislá na několika důležitých faktorech (věku, dodržení pokynů týkajících se následné péče po aplikaci, typu pleti, síle imunitního systému, užívaných lécích, atd.), uvádí se však rok až rok a půl, pak už je vhodné začít zvažovat obtažení. Vhodný krém na opalování (vždy v tenké vrstvě), přímé sluneční záření trvanlivost permanentního make-upu zkracuje, na tetovaná místa neaplikovat peeling (exfoliací se výdrž PMU zkracuje). Existují léčiva, u kterých je prokázáno, že mají vliv na permanentní make-up. Může jít o zhoršené přijetí, rychlejší vymizení nebo nežádoucí změnu barevného odstínu pigmentu. Jde především o léky a veškeré prostředky mající jakýkoliv vliv na hormonální soustavu: thyroidy (štítná žláza), antikoncepce, antacidy, léky proti úzkosti.
!!! NESPRÁVNÝM PEČOVÁNÍM RISKUJETE ZTRÁTU EFEKTU !!!
Oči lze zvýraznit jemným vytečkováním mezi řasami až po výraznější linky, které nahrazují líčení očí. Varianta linek se předem pečlivě předkreslí na odlíčených očích.
Rty lze upravit velikost, tvar a jejich probarvení.
POSTUP KROK PO KROKU OBECNĚ U PERMANENTNÍHO MAKE-UPU:
-
- Odlíčení místa, kde se bude Pm-mikropigmentace aplikovat
- Dezinfekce pokožky přípravkem s virucidním a bakteriocidním účinkem
- Nanesení anestetika
- Konzultace, upřesnění tvaru a barvy výsledného efektu
- Volba barvy, míchání pigmentů a příprava přístroje k mikropigmentaci
- Aplikace pigmentu do pokožky vláskovací nebo stínovací metodou, aby se dosáhlo požadovaného tvaru, barvy a intenzity
- Během aplikace použití lokálního anestetika
- Po ukončení aplikace následuje ošetření pigmentovaného místa a poučení o hojící fázi
PERMANENTNÍ MAKE-UP NENÍ VHODNÝ PRO:
-
- vyloženě mastný typ pleti (výsledek může být rozpitý, celkově zhoršené uchycení pigmentu)
- těhotné a kojící (hormonální vliv)
- po chemoterapii (až po min. půl roce)
- hemofilie (porucha srážlivosti krve – zvýšená nežádoucí krvácivost – aplikace nejdříve 30 dní povysazení léků)
- cukrovka (při injekčním dodávání inzulínu)
- při užívání Accutane (lék na akné – až po roce)
- při epilepsii (riziko vyvolání záchvatu)
- po transplantaci orgánů
- při virových nákazách